Jak prać i dbać o jedwabne ubrania

Niewiele tkanin jest tak luksusowych jak jedwab. Zaskoczeniem może być, że czyszczenie chemiczne nie musi być jedyną opcją ich prania. Więcej o praniu jedwabiu znajdziesz w naszym przewodniku poniżej.

 

 • Przeczytaj etykietę producenta tkaniny
  Jeśli etykieta producenta tkaniny zawiera informację “Pranie chemiczne” oznacza to, że jest to zalecana przez producenta, ale nie jedyna, metoda czyszczenia. Zwykle dopuszczalne jest pranie ręczne ubrań z jedwabiu. Zalecenie “Prać wyłącznie chemicznie” powinno być ściśle przestrzegane.

 

 • Wykonaj test na trwałość koloru
  Intensywne kolory jedwabiu często mogą farbować, dlatego koniecznie przetestuj je przed praniem: zanurz bawełniany wacik w roztworze wody i łagodnego, płynnego detergentu Dalli Color, a następnie przetrzyj nim ukryty szew, aby sprawdzić, czy na waciku nie pozostanie barwnik. Tkaniny z jasnymi nadrukami i te, które farbują powinny być czyszczone na sucho.

 

 • Nigdy nie zapieraj jedwabiu
  Pocieranie jednego fragmentu jedwabiu o drugi może spowodować rozjaśnienie w tym miejscu. W celu usuwania miejscowych plam, szczególnie tych w środku wzoru, należy wyprać całą tkaninę. Ciemne i trudne plamy należy czyścić chemicznie.

 

 • Jedwabne tkaniny możesz prać w zimnej wodzie
  Napełnij miskę zimną wodą, dodaj niewielką ilość płynnego detergentu Dalli Color i pierz przez 3-5 minut. Dokładnie wypłucz tkaninę. Po wypłukaniu delikatnie wyciśnij nadmiar wody. Nigdy nie wykręcaj jedwabnych ubrań, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tkaniny. Jeśli etykieta producenta tkaniny zaleca pranie w pralce, wybierz delikatny cykl prania w zimnej wodzie.

 

 • Unikaj automatyczne suszarki do prania
  Rozłóż mokre, jedwabne tkaniny na płasko na czystym, suchym ręczniku i zwiń, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Rozwiń i powtórz czynność z użyciem drugiego, suchego ręcznika, a następnie połóż tkaninę na płasko na suszarce lub suchym ręczniku.

 

 • Do prasowania używaj niskich temperatur
  Jeśli na etykiecie producenta tkanin jest informacja, że można ją prasować, należy używać niskiej temperatury żelazka i prasować, gdy odzież jest jeszcze lekko wilgotna. Następnie należy powiesić ubranie do wyschnięcia na wyściełanym wieszaku. Jeśli etykieta producenta tkaniny nie zaleca prasowania, nie należy jej prasować.

Poznaj nasze marki

Zapisz się do Newslettera